Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2022-07-09

Balistyka drobiowa

Balistyka drobiowa

Pewna firma, nazwijmy ją dla przykładu „Prajd”, skonstruowała żagiel rzekomo odporny na wszelkiego typu uderzenia. Prototyp postanowiono poddać testom za pomocą specjalistycznej wyrzutni uprzednio stosowanej przez NASA do testowania odporności szyb lotniczych na zderzenia z ptakami. Pociskami w tej wyrzutni były.... najzwyklejsze kurczaki. Testowanie odbyło się w Centrum Rzeźbiarstwa Deskowego „The Gorge” na rzece Columbia River w obecności tłumów zainteresowanych windsurferów.

Niestety pierwsza próba zakończyła się fiaskiem. Kurczak przeleciał przez żagiel niczym przez masło. Nie dość, że nie zatrzymał go żagiel to jeszcze poczynił ogromne spustoszenia na przeciwległym brzegu. Kompletnie zdemolowany został domek letniskowy. Straty oszacowano na blisko $20 tys. Przy drugim podejściu zmniejszono siłę wyrzutu o połowę. Tym razem zniszczenia były mniejsze. W żaglu wypadło całe okno i trafiona została łódź wiosłowa przepływająca nieopodal. Pechowa łódka trafiona tym dziwnym pociskiem zatonęła w mgnieniu oka, a płynący nią wędkarz cudem uniknął śmierci. Po tych wypadkach postanowiono poddać żagiel ostatniej próbie. Po raz kolejny zmniejszona została siła wyrzutu, którą ustawiono na minimalnym poziomie. Wystrzelony kurczak znowu z łatwością przeleciał przez monfilm i wywrócił grill z piekącym się drobiem (straty: $5 za sztukę). Ten incydent ostatecznie rozwścieczył wysokich urzędników z „Prajd’a”. Postanowilili swoje żale skierować do NASA. Wysłany został oficjalny list z pretensjami. W odpowiedzi powołana została mieszana komisja powypadkowa w skład, której weszli przedstawiciele NASA, Prajd oraz naukowcy z Katedry Balistyki Drobiowej Universytetu Kalifornijskiego w Los Angeles. Jak to po każdej katastrofie, w wyniku oględzin powstał szczegółowy raport wyjaśniający przyczyny katastrofy....

RAPORT POWYPADKOWY

Niniejszy raport wyjaśnia przyczyny wypadku jaki miał miejsce podczas testu super żagla firmy Prajd ltd. Po zapoznaniu się z okolicznościami, w jakich miało miejsce zdarzenie, jak również po rozpoznaniu technologii stosowanej podczas testów, Komisja Powypadkowa w składzie jak niżej, stwierdza co następuje:

1.Potwierdziły się zapewnienia NASA, że sprzęt został dostarczony w komplecie. Testy przeprowadzone zostały na urządzeniu sprawnym i bez wątpienia odpowiadającym normom obowiązującym w zakresie balistyki drobiowej.

2. Po zbadaniu toru lotu pocisku ustalono, że siła wyrzutu nie przekroczyła maksymalnego pułapu określonego w instrukcji obsługi urządzenia.

3. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu ustalono, że personel został wcześniej zapoznany z przepisami BHP w zakresie dotyczącym obsługi wyrzutni.

4. Określono straty spowodowane katastrofą na łączną kwotę powyżej $25 tys.

5. Ustalono ponad wszelką wątpliwość, że odpowiedzialność za zaistniałe okoliczności ponosi zarówno testujący (Prajd) oraz właściciel armatki (NASA).

6. Bezpośrednią przyczyną wypadku było zastosowanie nieodpowiedniego pocisku. Wina użyczającego polega na tym, że w instrukcji nie określił on ściśle jego parametrów. Natomiast wynajmujący ponosi odpowiedzialność za to, że wbrew ogólnym standardom balistyki drobiowej jako pocisku zastosował kurczaki.... mrożone.

Prof. Kevin Chicken
Katedra Balistyki Drobiowej
University of California, Los Angeles

Prof. Alan Drobynski
Wydział Mrożonek Drobiowych
University of California, Los Angeles

Prof. Mark Accident
Departament ds. Analiz Katastrof Małych Obiektów Latających

NASA
David Crash
Główny Konstruktor
Prajd ltd.

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 520 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-25
Szybko sprawnie i profesjonalnie - polecam.
2024-05-22
Wszystko ok
pixel