Sklep Surfmix - Windsurfing, KiteSurfing, SUP
Windsurfing
Kitesurfing
SUP
WING
SKUTER WODNY
WAKE
Kajakarstwo
¯eglarstwo
Surfing
Marki
Info
Czytelnia
Tenis
Sporty zimowe

Strona g³ówna »


zobacz te¿

Trapezy kite
Pokrowce kite
¯agle

Robert
13422987
  512257145
Rafa³
61234994
  519 805 960
Tel. stacjonarny:
sklep@surfmix.com
Izba przyjêæ Interna Strefa ciszy Strefa zrzutu

Morze czy nie mo¿e?

Najpopularniejszym miejsce do nauki windsurfingu w naszym piêknym kraju jest Pó³wysep Helski z Zatok± Puck± wype³nion± wod± siêgaj±c± do pasa. Wzd³u¿ cypla ulokowa³y siê lepsze i gorsze campingi, a na ich terenie liczne renomowane szkó³ki windsurfingowe z najlepszymi instruktorami, którzy maj± najlepsze do¶wiadczenie w szkoleniu. Jest jednak druga strona medalu: w okresie wakacyjnym Hel przypomina hell – piek³o na ziemi i to nie za spraw± temperatury powietrza, bo ta najczê¶ciej nie jest najwy¿sza, ale w wyniku przeludnienia. T³ok jest na wodzie i na l±dzie. Campingi pêkaj± w szwach, a drogi s± zakorkowane – w³a¶ciwie szosa Jastarnia-Gdynia to jeden wielki korek. Du¿o ludzi oznacza du¿o kasy. Nic wiêc dziwnego, ¿e ceny czasami s± absurdalne.

Tych wad pozbawione jest ¶ródl±dzie, dlatego warto po¶wiêciæ chwilê, ¿eby siê zastanowiæ czy nie lepiej zostawiæ pieni±dze na naukê windsurfingu w jednej ze szkó³ek z daleka od morza. Jakie s± zalety szkolenia „szuwarowego” prze¶led¼my na przyk³adzie Kunic, ko³o Legnicy /Dolny ¦l±sk/.

Jezioro Kunickie nie nale¿y do kolosów - w godzinê mo¿na je obej¶æ na piechotê. Ma to swoje wady i zalety. Wad± jest to, ¿e wiatr jest tutaj s³abszy ni¿ na akwenach, które maj± wiêcej wspólnego z przymiotnikiem „du¿e” ni¿ „ma³e”. To akurat w przypadku pocz±tkuj±cych nie ma praktycznie ¿adnego znaczenia. Tak jak gdzie indziej wiatr 2-3 w skali Beauforta zdarza siê tutaj raczej czê¶ciej ni¿ rzadziej, a przy tym woda jest najczê¶ciej p³aska jak stó³ bilardowy.

Nad po³udniowym brzegiem, na terenie o¶rodka WOPR znajduje siê Akademia-windsurfingu lub tez w skrócie „SurfAkademia”, szkó³ka zrzeszona w VDWS. Patronat tej miêdzynarodowej organizacji oznacza, ¿e zarówno szkol±cy, jak i sprzêt na którym odbywa siê nauka odpowiadaj± europejskim standardom. Do dyspozycji ¿ó³todziobów jest kilka s³usznych rozmiarów desek mieczowych HiFly zaopatrzonych w odpowiednie do nauki ma³e pêdniki szkoleniowe. Jest równie¿ mo¿liwo¶æ kontynuowania szkolenia na mniejszych deskach bezmieczowych z wiêkszymi ¿aglami, odpowiednio do umiejêtno¶ci i rozmiarów szkolonego. Dobr± tego stron± jest to, ¿e eksperymentuj±c na kilku ró¿nych zestawach zdobywa siê do¶wiadczenie, które pozwoli unikn±æ pomy³ek przy zakupie pierwszej w³asnej deski i prywatnego ¿agla. Nie ma równie¿ przeszkód ¿eby po lekcjach odrobiæ zadanie domowe na sprzêcie szkó³ki we w³asnym zakresie, czasami nawet bez dodatkowych op³at.

Mieszkaj±c w okolicy nie trzeba przyje¿d¿aæ na ca³y tydzieñ, choæ s± takie mo¿liwo¶ci, bowiem na terenie o¶rodka do dyspozycji s± sze¶cioosobowe domki. Mieszkaj±c w okolicy mo¿na telefonicznie umówiæ siê na lekcjê o dowolnej porze w zale¿no¶ci od pogody, wiatru i ci¶nienia na p³ywanie. Od chwili od³o¿enia s³uchawki telefonu jest siê na wodzie po 25 minutach je¶li siê mieszka w Legnicy, po 40 minutach doje¿d¿aj±c z Lubina, Jawora, czy Z³otoryi i po mniej ni¿ godzinie jazdy z Wroc³awia.

Dla do¶wiadczonych surferów jeziorko kunickie te¿ ma co¶ do zaoferowania. Jest gdzie roz³o¿yæ sprzêt na trawce, jest gdzie zostawiæ go na noc– odp³atnie mo¿na przechowywaæ dwa otaklowane pêdniki i tyle desek i innego sprzêtu ile siê zmie¶ci w przeznaczonym na to boksie. W sezonie o¶rodek jest pilnowany przez ca³± dobê. Jest gdzie posiedzieæ i wypiæ piwo. Nie trzeba woziæ ze sob± grilla bo jest na miejscu i ka¿dy mo¿e z niego skorzystaæ. Jest tawerna ze zjadliwymi fastfoodami i jedynym w swoim rodzaju pstr±giem w mase³ku czosnkowym, którego nie mo¿na omin±æ z daleka.

Wszystko jest oprócz mocnego wiatru. To jednak w zasadzie jest  bol±czk± ka¿dego ¶ródl±dowego akwenu, zw³aszcza na po³udniowym „zadupiu wiatrowym”. O tym, ¿e jednak czasami i tutaj zawieje niech ¶wiadczy poziom reprezentowany przez lokalnych riderów, który ¶mia³o mo¿na nazwaæ wiêcej ni¿ ¶redniozaawansowany. Bez wiatru trudno nauczyæ siê jumpów, ducktacków i willy skiperów na 100 l deskach. O wietrze niech ¶wiadczy równie¿ dotychczasowy rekord prêdko¶ci w otwartym konkursie, który aktualnie wynosi 90 km/h.

Zdjêcia pochodz± z serwisu aktywninadwoda.org.pl

© Copyright SurfMix Deski - ¯agle - Maszty - Bomy - Akcesoria windsurfingowe - Kite - SUP - Wios³a i Pagaje - Pianki - Buty - Trapezy góra
2004-2018 do góry