Sklep Surfmix - Windsurfing, KiteSurfing, SUP
Windsurfing
Kitesurfing
SUP
WING
SKUTER WODNY
WAKE
Kajakarstwo
¯eglarstwo
Surfing
Marki
Info
Czytelnia
Tenis
Sporty zimowe

Strona g³ówna »


zobacz te¿

Foil windsurfing
Ubiór - pozosta³e
Pianki na skuter

Robert
13422987
  512257145
Rafa³
61234994
  519 805 960
Tel. stacjonarny:
sklep@surfmix.com
Izba przyjêæ Interna Strefa ciszy Strefa zrzutu

Na w³asn± rêkê

Szkó³ki windsurfingowe dysponuj± odpowiednim sprzêtem do nauki, który nie ma nic wspólnego z zestawem, na którym bêdziemy w przysz³o¶ci p³ywaæ. Nie ma wiêc potrzeby inwestowania w sprzêt, który pójdzie w odstawkê po zdobyciu pewnego do¶wiadczenia, a nast±pi to bardzo szybko, szybciej ni¿ siê spodziewasz.

Zdecydowanie mniej korzystnym rozwi±zaniem jest zdanie siê na instruktorskie do¶wiadczenia kolegów/kole¿anek, którzy na windsurfingu zjedli zêby. Powodów ku temu jest kilka:
po pierwsze – ich sprzêt nie nadaje siê do nauki. Deski s± najczê¶ciej za ma³o wyporne, a pêdniki za du¿e albo za ma³e.
po drugie – cokolwiek by ten kolega/kole¿anka potrafili pokazaæ na desce to wcale nie znaczy, ¿e potrafi± wyt³umaczyæ kompletnemu dyletantowi na czym polegaj± nawet najprostsze czynno¶ci w windsurfingu. Gdyby by³o inaczej to Ma³ysz by³by trenerem Tajnera a nie odwrotnie.
po trzecie – zazwyczaj jak s± odpowiednie warunki do nauki trudno tych wyjadaczy spotkaæ na spocie, albo wrêcz niemo¿liwe jest oderwanie ich od kufla z piwem. Je¶li nie instruktor i nie kolega to pozostaje eksperymentowanie na w³asn± rêkê. W tym celu nale¿y zacz±æ od zdobycia (po¿yczenia od kogo¶ albo z wypo¿yczalni) odpowiedniego sprzêtu.

Deska - najlepiej mieczowa o du¿ej pojemno¶ci. Pojemno¶æ wyra¿ana jest w litrach. Im jest ona wiêksza
tym deska jest w stanie unie¶æ ciê¿szego surfera. Dobrze by³oby, ¿eby Twoja pierwsza deska mia³a nie mniejsz± wyporno¶æ ni¿ 190 l. Dzieci i l¿ejsi surferzy (poni¿ej 80 kg) mog± pozwoliæ sobie na co¶ mniejszego.

P³ywaj±ce krypy z lat 80-tych, ciê¿kie i bardzo d³ugie, które gdzieniegdzie mo¿na spotkaæ te¿ siê nadaj± do nauki. Na pewno bardziej ni¿ wspó³czesna lekka, krótka i bardzo krucha deska bezmieczowa o zbyt ma³ej pojemno¶ci. Generalna zasada jest taka, ¿e ¿ó³todziób musi na desce czuæ siê pewnie, tak aby uwaga
mog³a byæ skoncentrowana na tym, czego chce siê nauczyæ zamiast na tym aby nie wpa¶æ do wody.

Pêdnik – ma³y o powierzchni max. 5-6 m, a dzieci 3-4 m. Najlepiej typowy szkoleniowy wykonany z dakronu lub innego mocnego materia³u.

Wybierz odpowiedni dzieñ na naukê tj. ciep³y i niezbyt wietrzny oraz miejsce tj. ³agodnie opadaj±cy brzeg z wiatrem wiej±cym równolegle do brzegu albo w jego kierunku. W tym wa¿nym dniu staraj siê nie piæ piwa, odprê¿ siê i do dzie³a.

Krok #1: Pozycja klêcz±ca
Po³ó¿ deskê na wodzie i przeci±gnij j± na tak± g³êboko¶æ, aby miecz nie dotyka³ dna, nie g³êbiej jednak ni¿ do pasa. Sprawd¼ sk±d wieje wiatr i ustaw deskê w ten sposób, aby maszt le¿±cy na wodzie wskazywa³ godzinê 6, czyli zgodnie z kierunkiem, w którym
wieje wiatr (patrz rozdzia³ dotycz±cy kierunków). Deskê ustaw prostopadle do masztu i linii wiatru tj. miêdzy godzin± 3 i 9. Stañ po stronie nawietrznej deski plecami do wiatru. Po³ó¿ d³onie na desce (na linii dziel±cej deskê wzd³u¿ na dwie równe czê¶ci) w taki sposób, aby stopa masztu znajdowa³a siê pomiêdzy nimi. Naci¶nij deskê i wejd¼ na ni± kolanami. Z³ap koniec fa³u (tego sznurka, który ³±czy bom ze stop± masztu) dla lepszej stabilno¶ci. Wyprostuj plecy ale nie wybieraj jeszcze fa³u. W tym momencie jeste¶ w pozycji klêcz±cej. Je¿eli jeste¶ praktykuj±cym katolikiem to nie powiniene¶ mieæ z tym ¿adnych k³opotów. Staraj siê utrzymaæ deskê w pozycji prostopad³ej do masztu, co mo¿esz uczyniæ ci±gn±c lekko za fa³.

Krok #2: Wybieranie fa³u.
Wybieranie fa³u, inaczej wyci±ganie pêdnika z wody, jest trudnym zadaniem dla pocz±tkuj±cego, ale wcale takim byæ nie musi. Dopóty dopóki maszt jest ustawiony prostopadle do deski pozycja, w której siê znajdujesz bêdzie stabilna i nie ma potrzeby wpadania do wody. Zanim rozpoczniesz ¿mudny proces stawiania pêdnika w pionie
musisz przej¶æ z pozycji klêcz±cej do kucania. Dla utrzymania stabilno¶ci u¿yj fa³u.
Twoja pozycja to: stopy na linii centralnej, rozstawione na szeroko¶æ barków, kolana g³êboko zgiête, rêce i plecy w miarê wyprostowane. Aby wyci±gn±æ maszt ci±gnij fa³
rêka za rêk±. Najlepiej je¿eli wiêkszo¶æ wysi³ku zrobi± za ciebie nogi tj. ci±gn±c
stopniowo prostujesz kolana i wychylasz siê w kierunku sk±d wieje wiatr. Pamiêtaj
o tym, aby podczas wybierania fa³u maszt by³ ustawiony prostopadle do deski. W koñcowej fazie powiniene¶ z³apaæ maszt obiema d³oñmi. Pamiêtaj, ¿e ¿agiel nie mo¿e dotykaæ wody a maszt nie powinien byæ zbyt blisko cia³a. To jest tak zwana pozycja neutralna. Wiatr wieje w plecy, ¿agiel ustawiony jest równolegle do linii wiatru.
Poniewa¿ na ¿agiel nie oddzia³uje ¿adna si³a nie ma wiêc potrzeby wpadania do wody.

Najczê¶ciej pope³niane b³êdy przy podnoszeniu pêdnika to:

~kontynuowanie wybierania pomimo tego, ¿e maszt nie jest w pozycji prostopad³ej do deski. Najczê¶ciej koñczy siê to utrat± równowagi i wpadniêciem do wody. W przypadku, gdy maszt zaczyna odchylaæ siê w kierunku rufy b±d¼ dziobu nale¿y przerwaæ
wybieranie i odczekaæ chwilê, a¿ do momentu, gdy maszt ponownie znajdzie siê
w pozycji prostopad³ej.

~maszt trzymany zbyt blisko cia³a. Trzymaj±c maszt przy sobie trudno jest utrzymaæ równowagê. Masa ¿eglarza powinna równowa¿yæ si³ê grawitacji pêdnika (dzia³aj±c± w przeciwnym kierunku) dlatego niezbêdne jest zachowanie pewnej odleg³o¶ci.

Krok #3: Pozycja neutralna.
Przypomnijmy jeszcze raz wygl±d naszej pozycji: plecy wyprostowane skierowane na godzinê 12 w kierunku sk±d wieje wiatr, ¿agiel skierowany na 6 w kierunku dok±d wieje wiatr, ramiona wyprostowane, kolana w lekkim zgiêciu, cia³o pochylone na stronê nawietrzn±, aby zrównowa¿yæ ciê¿ar pêdnika, stopy po obydwu stronach masztu na linii centralnej deski. Od tej pory przy nauce jakichkolwiek manewrów, je¿eli co¶ pójdzie nie tak zawsze mo¿esz przyj±æ pozycjê neutraln± i zacz±æ wszystko od nowa.

Krok #4: Pozycja gotowo¶ci
Przej¶cie z pozycji neutralnej do pozycji gotowo¶ci odbywa siê poprzez puszczenie masztu tyln± rêk± (ta bli¿ej rufy), przesuniêcie tylnej stopy w kierunku rufy (gdzie¶ w okolice przednich strzemion), postawienie przedniej nogi bezpo¶rednio za stop± masztu. W tej pozycji przednia stopa (ta tu¿ przy maszcie) ustawiona jest dok³adnie wzd³u¿ linii centralnej natomiast tylna w poprzek deski. Poniewa¿ ¿agiel w dalszym ci±gu ustawiony jest równolegle do linii wiatru nie ma potrzeby wpadania do wody.

Krok #5: Pozycja startowa
Z rêk± przedni± w dalszym ci±gu na maszcie przeci±gnij maszt w poprzek deski w kierunku sk±d wieje wiatr (na nawietrzn±). P³aszczyzna ¿agla skierowana jest
prostopadle do deski, a twoje barki równolegle do bomu. Teraz spokojnie po³ó¿ tyln±
rêkê na bomie dok³adnie przed sob±. Po³ó¿ przedni± rêkê na bomie jakie¶ 20 cm za masztem. Twoje rêce powinny byæ rozstawione mniej wiêcej na szeroko¶æ barków.
¯agiel ci±gle prostopadle do deski. Póki tyln± rêk± nie przyci±gasz do siebie bomu na ¿agiel nie dzia³a ¿adna si³a. Nie ma wiêc ¿adnej potrzeby wpadania do wody.

Krok #6: Pozycja ¿eglarska
Przypomnijmy pozycjê startow±: stoisz zwrócony twarz± w kierunku dziobu, linia barków prostopadle do linii centralnej deski, a ¿agiel równolegle do linii wiatru. Aby przej¶æ do pozycji ¿eglarskiej nale¿y skrêciæ górn± czê¶æ cia³a w kierunku dziobu (je¿eli wiatr wieje w lew± burtê to obracasz siê zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara). To spowoduje,
¿e wraz z twoim obrotem ¿agiel ustawi siê pod pewnym k±tem w stosunku do wiatru, a ¿agiel zcznie wype³niaæ siê wiatrem i poczujesz opór tym wiêkszy im bardziej bêdziesz wybiera³ ¿agiel. Teraz jest w³a¶nie najwy¿szy czas, aby zaliczyæ glebê, czyli wpa¶æ do wody. Je¿eli mimo wszystko uda ci siê zrównowa¿yæ si³ê wiatru dzia³aj±c± na ¿agiel to wreszcie P£YNIESZ!!! Je¶li uwa¿asz, ¿e jeste¶ w stanie zrównowa¿yæ wiêksz± si³ê, wybierz ¿agiel tyln± rêk± (przyci±gnij do siebie). Je¶li idzie co¶ nie tak, w szczególno¶ci poczujesz, ¿e ¿agiel „przeci±ga” ciê, po prostu pu¶æ bom jedynie tyln± rêk±, co pozwoli
ci powróciæ do pozycji startowej (nie wypuszczaj pêdnika z przedniej d³oni, bo w przeciwnym razie czeka ciê powrót do kroku #2). Nie poddawaj siê!

Powy¿szy opis bez wcze¶niejszej demonstracji wydaje siê trochê zawi³y dlatego najlepiej przeæwiczyæ niektóre kroki na l±dzie. W tym celu skorzystaj ze specjalnego obrotowego symulatora. Ewentualnie mo¿esz odkrêciæ fin i spróbowaæ z desk± na pla¿y. Przypuszczalnie w sieci mo¿na znale¼æ tak¿e wiele stron ze zdjêciami poszczególnych kroków. Je¿eli w dalszym ci±gu masz k³opoty z wyobra¼ni± to nie pozostaje nic innego
jak przypadkowe podpatrzenie lekcji udzielanej przez instruktora.

Czasami zdarza siê, ¿e pêdnik wpadnie na nawietrzn± stronê deski (tê niew³a¶ciw±). W takiej sytuacji, zanim rozpoczniesz ¿mudny proces wybierania fa³u, nale¿y przemie¶ciæ pêdnik z powrotem na stronê zawietrzn± (w kierunku godziny 6) aby na nowo rozpocz±æ sekwencjê startow±. Istnieje kilka sposobów, które mo¿esz wykorzystaæ w tym celu.

1. pozostaj±c w wodzie obróæ ¿agiel wraz z desk±– sposób ten jest najprostszy ale zajmuje najwiêcej czasu

2. pozostaj±c w wodzie przerzuæ bom na po¿±dan± stronê

3. wyci±gnij pêdnik za fa³ i przerzuæ go na drug± stronê – zastosowanie tej metody wi±¿e siê najpewniej z ponownym wpadniêciem do wody – nie ma to jednak znaczenia bo i tak ju¿ jeste¶ mokry.

4. wybieraj fa³ tak, aby ¿agiel ca³y czas znajdowa³ siê czê¶ciowo w wodzie (im silniejszy wiatr tym wiêksze zanurzenie). W ten sposób deska powinna siê obróciæ do pozycji, w której mo¿na spokojnie dokoñczyæ wybieranie fa³u (wiatr wieje w plecy, maszt po zawietrznej stronie deski prostopadle do niej).Czasami zdaje to egzamin.

© Copyright SurfMix Deski - ¯agle - Maszty - Bomy - Akcesoria windsurfingowe - Kite - SUP - Wios³a i Pagaje - Pianki - Buty - Trapezy góra
2004-2018 do góry