Sklep Surfmix - Windsurfing, KiteSurfing, SUP
Windsurfing
Kitesurfing
SUP
WING
SKUTER WODNY
WAKE
Kajakarstwo
¯eglarstwo
Surfing
Marki
Info
Czytelnia
Tenis
Sporty zimowe

Strona g³ówna »


zobacz te¿

Akcesoria
Bony podarunkowe
Bomy

Robert
13422987
  512257145
Rafa³
61234994
  519 805 960
Tel. stacjonarny:
sklep@surfmix.com
Izba przyjêæ Interna Strefa ciszy Strefa zrzutu

Grypsera pocz±tkuj±cego windsurfera.

W tym miejscu spróbujemy z³agodziæ nieco podstawowe symptomy dysleksji utrudniaj±cej ¿ó³todziobom nawi±zanie kontaktu z innymi surferami na wy¿szym poziomie wtajemniczenia. Spróbujemy w sposób prosty, jasny i nieskomplikowany a wiêc ³opatologicznie wt³oczyæ do zielonej g³owy ca³± masê mniej lub bardziej potrzebnych terminów ¿eglarskich. Zaczynamy od warsztatu ¿eglarza deskowego czyli sprzêtu:

Pêdnik

Rolê motoru w windsurfingu spe³nia tzw. pêdnik, czyli ¿agiel i reszta szpeju, bez którego sam ¿agiel jest tyle wart co godzina pracy sko¶nookiego krawca, który go szyje. Wszystkie elementy pêdnika maj± swoje nazwy, charakteryzuj±ce siê tym, ¿e im brzmi ona bardziej obco, tym bardziej trywialne zastosowanie danego elementu. Ale do rzeczy:

Maszt

Kawa³ rury najczê¶ciej w kolorze czarnym s³u¿±cy do rozpiêcia ¿agla. Maszt wyró¿nia siê tym, ¿e choæ wygl±da jak zwyk³a rura kanalizacyjna to kosztuje tyle, ¿e lepiej o tym nie wspominaæ g³o¶no przy ¿onie/mê¿u/rodzicach * . W dolnej czê¶ci masztu jest wiele ró¿nych oznaczeñ. W¶ród tych oznaczeñ wyró¿nia siê literka C oraz dwucyfrowa liczba, np. C-60. C oznacza wêgiel (carbon), a liczba procentow± jego zawarto¶æ. Im wy¿sza liczba, tym wy¿sza cena masztu. Im wy¿sza liczba tym lepszy, l¿ejszy maszt. Wêgiel jest jak do tej pory najlepszym podstawowym materia³em na maszty. W zaniku s± maszty epoxydowe, których jedyn± zalet± jest cena - za niewielkie pieni±dze otrzymujemy ciê¿k± rurê o bardzo niskich parametrach wyginania. Ka¿dy wspó³czesny ¿agiel aby móg³ pracowaæ tak jak zosta³ do tego zaprojektowany musi mieæ odpowiedni, dedykowany dla niego maszt o odpowiednich parametrach. Wiêcej o masztach wkrótce na innym oddziale Surfkliniki.
* niepotrzebne skre¶liæ

Przed³u¿ka

- nie nale¿y wpadaæ w panikê je¶li po rozpakowaniu oka¿e siê, ¿e maszt jest krótszy ni¿ nowo nabyty ¿agielek. Do tego celu s³u¿± przed³u¿ki, dziêki którym mo¿na w zale¿no¶ci od potrzeb skróciæ lub wyd³u¿yæ maszt. Przed³u¿ka zakoñczona jest systemem bloczków, które wraz z bloczkami na haku, u³atwiaj± proces naci±gania ¿agla wzd³u¿ masztu.

Bom

Elipsowaty kab³±k zrobiony najczê¶ciej z aluminiowej rury. Montowany jest do masztu i otacza ¿agiel z obydwu stron. Podstawowym zadaniem bomu jest produkowanie odcisków na d³oniach ¿ó³todziobów. Dziêki niemu równie¿ mo¿liwe jest naci±gniêcie ¿agla (wzd³u¿ bomu) za pomoc± tzw. trymlinki. Bez niego nie by³oby mo¿liwe utrzymywanie ¿agla w odpowiedniej pozycji, czyli niemo¿liwe by³oby sterowanie.

¯agiel

– najmniej trwa³y element pêdnika i zarazem jeden z najdro¿szych. Podstawowym materia³em na ¿agle windsurfingowe jest tzw. monofilm, prze¼roczysty materia³ w wygl±dzie zbli¿ony o folii ogrodniczej ale o parametrach zupe³nie innych. Oprócz monofilmu ¿agiel sk³ada siê g³ównie z rogów, lików i listewek. Róg topowy,róg halsowy,róg szotowy to nic innego jak poszczególne rogi ¿agla pocz±wszy od górnego poprzez dolny i ten trzeci mocowany do bomu. Liki dolny,przedni i wolny – brzegi ¿agla kolejno: od dolnego poprzez ten przy maszcie, tworz±cy kieszeñ masztow± a skoñczywszy na tym pomiêdzy rogiem topowym i szotowym. Listwy – usztywniaj± i nadaj± ¿aglowi odpowiedni kszta³t. Niektóre modele ¿agli zaopatrzone s± w tzw. kambery umiejscowione w kieszeni masztowej. Kambery (rotatory) u¿ywane s± najczê¶ciej w du¿ych ¿aglach zaprojektowanych do osiagania du¿ych prêdko¶ci. Oprócz tego, ¿e istotnie utrudniaj± rozpiêcie ¿agla na maszcie to jednocze¶nie wspomagaj± obrót ¿agla wokó³ masztu przy zmianie halsu i nadaj± ¿aglom g³êbszy profil.

Sznurki

- oprócz wymienionych wy¿ej: halslinki, ¶³u¿±cej do naci±gania ¿agla wzd³u¿ masztu i trymlinki do napinania wzd³u¿ bomu, s± jeszcze dwa wa¿ne sznurki:
fa³ startowy - do wyci±gania pêdnika z wody,
linki trapezowe - montowane na bomie s³u¿± do zahaczania hakiem trapezowym podczas ¿eglowania w warunkach ¶lizgowych, co znacznie odci±¿a rêce.

Paleta

- tym co ³±czy pêdnik z desk± jest paleta, której elementem jest najczê¶ciej gumowy elastyczny przegub z metalowym pinem, który z kolei umieszczany jest w otworze w przed³u¿ce. Paleta mocowana jest do szyny masztowej w desce, tak ¿e mo¿na j± w ³atwy sposób przesuwaæ w zale¿no¶ci od wielko¶ci ¿agla, si³y wiatru i upodobañ ridera.

Taklowanie

- wszystkie czynno¶ci, które sk³adaj± siê na przygotowanie pêdnika do ¿eglowania, w tym odpowiednie jego ustawienie w zale¿no¶ci od si³y wiatru, rozmiarów ¿agla i rozmiarów tego który bêdzie p³ywa³.

Deska

Twoje podwozie tworzyæ bêdzie deska, której podstawowymi elementami s±:

Rufa

– koniec deski przeciwny do kierunku poruszania siê. Pocz±tkuj±cy rozpoznaje rufê po tym, ¿e robi wszystko, aby trzymaæ siê od niej jak najdalej.

Dziób

– koniec deski przeciwny do rufy. Najprostszym sposobem rozpoznania dziobu s± charakterystyczne liczne zadrapania lub ¶lady klejenia, które powszechnie wystêpuj± w tej czê¶ci deski.

Statecznik (fin, kosa)

– mniejsza p³etwa wystêpuj±ca w spodniej czê¶ci rufy. Stabilizuje kierunek ¿eglowania.

Miecz

– dodatkowa, ruchoma p³etwa umiejscowiona po¶rodku deski s³u¿±ca do stabilizacji deski i zwiêkszenia mo¿liwo¶ci p³yniêcia pod ostrzejszym k±tem w stosunku do wiatru. (prawie "pod wiatr"). Wiêkszo¶æ wspó³czesnych desek to jednak deski bezmieczowe bowiem oprócz istotnych zalet miecz posiada równie¿ spore wady, w tym przede wszystkim zwiêksza wagê i jest ma³o przydatny podczas ¿eglowania w silnym wietrze.

Strzemiona (footstrapy)

– uchwyty na stopy zamontowane w czê¶ci rufowej deski. G³ównym zadaniem strzemion jest przeszkadzanie w swobodnym poruszaniu siê po desce. Z tego powodu pocz±tkuj±cy powinni je raczej zdemontowaæ lub ewentualnie wykorzystywaæ jako uchwyty do transportu deski na l±dzie. Znawcy tematu uparcie jednak twierdz±, ¿e bez nich kontrolowanie deski podczas mocnego wiatru jest niemo¿liwe.

Szyna masztowa

- umo¿liwia przesuwanie masztu w kierunku dziobu b±d¼ rufy.



Pianka

– wdzianko do za³o¿enia w ch³odne dni, czyli w polskich warunkach prawie zawsze. Bez niej uprawianie windsurfingu w naszych warunkach jest czystym masochizmem.

Buty

- windsurfingowe obuwie spe³nia tê sam± rolê co pianka i ponadto zabezpiecza stopy przed urazami, do pewnego stopnia.

Wiêcej na temat pianek i butów w innej czê¶ci surfkliniki.



Pozosta³y sprzêt

Kamizelka

– nieciekawe wdzianko zak³adane na piankê, które wg niektórych nie jest "cool" a wg innych jest podstawowym elementem bezpieczeñstwa na wodzie. Nie ulega w±tpliwo¶ci, ¿e pocz±tkuj±cy powinni p³ywaæ w kamizelce. W¶ród strych wyjadaczy zdania s± podzielone, padaj± argumenty zarówno za jak i przeciw:
  • w przypadku utraty ¶wiadomo¶ci pionow± postawê z twarz± ponad lustrem wody zapewnia tylko kamizelka morska z szerokim ko³nierzem, w której nie da siê p³ywaæ na desce
  • pianka zapewnia wystarczaj±c± wyporno¶æ ¿eby utrzymaæ cia³o na powierzchni
  • kamizelka jest niewygodna i krêpuje ruchy
  • dziêki kamizelce czêsto upadki do wody koñcz± siê bez konieczno¶ci moczenia g³owy
  • kamizelka u³atwia start z wody
  • kamizelka utrudnia p³ywanie wp³aw i mo¿e spowodowaæ, ¿e po upadku na zafalowanym akwenie nie uda siê dogoniæ sprzêtu .

Trapez

– oczywi¶cie nie ten, który widzia³e¶ w cyrku lecz to co¶ w kszta³cie pieluchomajtek lub szerokiego pasa z hakiem zapinanego nad biodrami. Kiedy¶ twoje ramiona podziêkuj± ci, ¿e wyda³e¶ kupê szmalu na to sprytne urz±dzenie, jednak póki co nie zawracaj sobie tym g³owy (chyba, ¿e rzeczywi¶cie staæ ciê na nowy ¿agiel).

Trymr±czka

- pod tym pojêciem kryje siê ma³e nieskomplikowane urz±dzonko wygl±daj±ce jak r±czka z z±bkami, które u³atwia naci±gniêcie ¿agla "po maszcie".

Technika ¿eglowania

Noga/stopa przednia lub masztowa

- noga lub stopa, która podczas ¿eglowania znajduje siê bli¿ej masztu/dziobu

Noga/stopa tylna

- oczywi¶cie to ta, któr± stawiasz w okolicach rufy

Rêka przednia - masztowa

- rêka spoczywaj±ca na bomie najbli¿ej masztu

Rêka tylna - szotowa

- ta po³o¿ona dalej od masztu

Strona/burta/deska nawietrzna

- strona/burta/deska bli¿sza miejscu sk±d wieje wiatr. Zmiana kierunku w stronê nawietrznej (na wiatr) zwana jest ostrzeniem.

Strona/burta/deska zawietrzna

- dalsza od miejsca sk±d , a bli¿sza kierunkowi dok±d wieje wiatr. Skrêt z wiatrem, czyli na zawietrzn± okre¶lany jest mianem odpadanie.

Lewy i prawy hals

- kierunki ¿eglowania w zale¿no¶ci od tego czy wiatr wieje z lewej strony (w lew± burtê), czy z prawej. Kwestia halsów zosta³a szerzej potraktowana w czê¶ci dotycz±cej regu³ poruszania siê.

Bajdewind, pó³wiatr, baksztag, fordewind

- kursy (kierunki) ¿eglowania w zale¿no¶ci od k±ta w stosunku do linii wiatru (omówione w innym rozdziale).

Zwrot przez sztag

- zwrot (zmiana halsu z lewego na prawy lub odwrotnie) poprzez ostrzenie, czyli skrêcanie w kierunku sk±d wieje wiatr (pod wiatr)

Zwrot przez rufê

- przeciwieñstwo sztagu, czyli zmiana halsu poprzez skrêt w kierunku dok±d wieje wiatr (z wiatrem).

¦lizg

- to co odró¿nia "¿eglarstwo deskowe" inaczej zwane turystyk± windsurfingow± od w³a¶ciwego windsurfingu, czyli p³ywanie przy mocnym wietrze przypominaj±ce bardziej lot wodolotu ni¿ tradycyjn± ¿aglówkê.

Spinout

- boczny po¶lizg deski w wyniku utraty si³y no¶nej przez statecznik. Deska nie traci prêdko¶ci nadal p³ynie w ¶lizgu lecz kontrola nad ni± jest praktycznie niemo¿liwa. Przyczyn spinoutów jest tak wiele jak metod leczenia tej przypad³o¶ci.

Pompowanie

- odpowiednie, wielokrotne wybieranie ¿agla, które wykonywane jest w marginalnych warunkach wiatrowych w celu wymuszenia ¶lizgu. W odró¿nieniu od prawdziwego pompowania ¿ó³todzioby stosuj± tzw. "wachlowanie", które nie s³u¿y niczemu, a ju¿ na pewno nie wprowadza deski w ¶lizg.

Prze¿aglowanie / niedo¿aglowanie

- okre¶lenie kiedy z ró¿nych wzglêdów (najczê¶ciej finansowych) p³ywa siê na za du¿ym (prze¿aglowanie) lub za ma³ym (niedo¿aglowanie) pêdniku w stosunku do panuj±cych aktualnie warunków wiatrowych.

Katapulta /katapa/

- najprostszy trik fristajlowy, który w³a¶ciwie ka¿dy surfer zna z autopsji i wie na czym on polega, a je¶li nie wie to siê wkrótce przekona.

Spot

- to samo co w snowboardzie miejscówka, czyli konkretne miejsce (akwen) na którym siê p³ywa, pla¿a z której siê startuje i na której pije siê piwo po skoñczonym p³ywaniu.

Quiverbag

- torba na ¿agle i maszty, a czasami nawet na ca³y szpej ³±cznie z desk±.

Surfmobil

- samochód, którym wozi siê sprzêt i surferów. Mo¿e to byæ równie dobrze stary garbus, co wypasiony campervan, wa¿ne ¿eby mia³ jak najwiêcej nalepek windsurfingowych w stylu: "windsurfing not only for the summer".

© Copyright SurfMix Deski - ¯agle - Maszty - Bomy - Akcesoria windsurfingowe - Kite - SUP - Wios³a i Pagaje - Pianki - Buty - Trapezy góra
2004-2018 do góry